رابطه کیفیت مصالح ساختمانی با عمر مفید ساختمان

پی آزما- آزمایش مصالحجام جم آنلاین: فاطمه جعفرپور، عضو هیات علمی مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن در مقاله ای براساس پژوهش های انجام شده در زمینه ساختمان سازی در ایران ، اعلام کرد:
عمر مفید ساختمان های ایران کمتر از کشورهای صنعتی است . در این مقاله ، یکی از دلایل کم بودن عمر مفید ساختمان ها در کشور، پایین بودن کیفیت و عدم مرغوبیت مصالح ساختمانی عنوان شده است .
در این مقاله تاکید شده است : به دلیل پایین بودن کیفیت بسیاری از مصالح ساختمانی توصیه شده در کشور و عدم مطابقت آنها با ویژگی های استاندارد، همه ساله خسارت های عظیمی به کشور وارد می شود. در تبیین مهمترین دلایل پایین بودن کیفیت مصالح ساختمانی کشور می توان به پایین بودن سطح فناوری تولید در بسیاری از واحدها و کنترل نشدن آنها در کارخانه ها و کارگاه های تولیدی ، پیش از ورود به بازار مصرف اشاره کرد.
با توجه به این که ایران از جمله کشورهای زلزله خیز است و در معرض دیگر بلایای طبیعی مثل سیل نیز قرار دارد و مصرف مصالح ساختمانی مرغوب می تواند مقاومت ساختمان ها را در برابر عوامل مخرب افزایش دهد، باید از فرآورده های کارخانه ها و کارگاه های تولید مصالح ساختمانی ، پیش از ورود به بازار مصرف نمونه برداری به عمل آید و نمونه ها تحت آزمایش های شیمیایی ، فیزیکی و مکانیکی قرار گیرند، تا میزان کیفیت و مرغوبیت محصول مشخص شود.
در این مقاله ، ارائه راه حل های کاربردی و رهنمودهای لازم مطابق با استانداردهای ملی ، تنها راهکار موثر برای بهبود کیفیت مصالح عنوان و تصریح شده است : شناخت اجزای اصلی بتن و اطمینان از کیفیت مناسب و مطلوب آنها اهمیت ویژه ای دارد. کنترل کیفیت مصالح تشکیل دهنده بتن از طریق آزمایش های مختلف و بر مبنای روشهای استاندارد امکانپذیر است و انتخاب مصالح مصرفی مناسب در ساخت بتن می تواند ضوابط طراحی از نظر کیفی ، عملکرد سازه ای و پایایی ساختمان با توجه به شرایط محیطی را تامین کند.
همچنین در این مقاله آمده است : به دلیل کاربرد حساس سیمان و استفاده از آن در احداث بناهایی نظیر پلها، سدها، اسکله ها، راهها و ساختمان هایی معمولی ، انجام آزمایش های کنترل کیفی اهمیت فراوانی دارد. روشهای مختلفی برای کنترل کیفی سیمان وجود دارد که شامل دو بخش کنترل شیمیایی و فیزیکی است . روشهای تجزیه شیمیایی برای حالتهایی است که ضرورت تعیین مشخصات شیمیایی سیمان مطرح است. با اعمال این روشها و مطابقت مشخصات به دست آمده با ارقام استاندارد، وضعیت کیفی سیمان مشخص می شود. ۷۵ درصد حجم بتن را سنگدانه ها تشکیل می دهند؛ از این رو کیفیت سنگدانه ها از اهمیت خاصی برخوردار است .
خواص فیزیکی و شیمیایی سنگدانه ها در عملکرد بتن تاثیر می گذارد؛ بنابراین لازم است این خواص شناسایی و روشهای استاندارد اندازه گیری شوند. استانداردهای مختلف ، ویژگی های خاصی را برای هر یک از این خواص در نظر گرفته و سنگدانه های مناسب و مطلوب را برای بتن تعریف کرده اند. باید در نظر گرفت که اگرچه سنگدانه های با کیفیت بالا برای بتن مناسب ، پاره ای از دانه های سنگی با کیفیت پایین تر نیز در بتن ایجاد اشکال نمی کند و از این رو بهتر است معیار عملکرد آنها در بتن به کار گرفته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *